Bu Araçlar ile Fotoğraflarınızı Buluta Atarak Hafızanızda Yer Açabilirsiniz

Akıllı telefonlar için üretilen uygulamaların boyutlarının artmasıyla; 16GB’dan 128GB’a kadar hafıza kartı desteği olmaksızın piyasaya sunulan telefonlarda ciddi bir hafıza problemi yaşanmaya başladı.

29 Mart 2017 Çarşamba 14:428
Bu Araçlar ile Fotoğraflarınızı Buluta Atarak Hafızanızda Yer Açabilirsiniz

Akıllı telefonlar için üretilen uygulamaların boyutlarının artmasıyla; 16GB’dan 128GB’a kadar hafıza kartı desteği olmaksızın piyasaya sunulan telefonlarda ciddi bir hafıza problemi yaşanmaya başladı. Kullanıcılar çözüm olarak telefonlarından gereksiz uygulamaları silmeyi tercih ediyor ya da temizlik programlarını kullanıyorlar.

Hafızayı en çok kullanan öğeler kuşkusuz çektiğimiz fotoğraflar. Akıllı telefonların çekim kalitesinin artmasıyla boyutu artan fotoğrafların saklanması ciddi bir sorun haline geldi. Teknolojilere hakim olmayan çoğu kullanıcı fotoğrafları bilgisayarına yedekliyor ya da gereksiz gördüğü fotoğrafları yer olmadığı için siliyor. Tam bu noktada bulut sistemleri devreye giriyor.

Google Drive, iCloud, One Drive, Dropbox, Box ve Lifebox gibi bazı bulut servisler depolama için ücretli/ücretsiz birçok çözüm sunuyor. Gelin bu platformları birlikte inceleyelim;

Google Fotoğraflar (Google Photos)

Google Drive hizmetine bağlı olarak çalışan Google Fotoğraflar, fotoğraflarınızı size sunulan Drive alanında saklıyor. Bunu yaparken sunduğu “ücretsiz sınırsız depolama” özelliği, aslında Google‘ı fotoğraf depolaması alanında rakiplerinden sıyıran en büyük özellik.

Fotoğraflar ile Drive alanınızı ücretli bir şekilde yükseltip fotoğraflarınızı yüksek çözünürlükte saklayabilir ya da ücretsiz sınırsız depolama özelliğini kullanabilirsiniz. Sınırsız depolamada fotoğraflarınız özel bir teknoloji ile sıkıştırılıp, mümkün olan en iyi boyutta saklanıyor. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz, bu ücretsiz çözüm sizin için en mantıklı seçim olacaktır.

Fotoğraflar, Android ve IOS uygulamaları ile telefonunuzda çektiğiniz fotoğrafları otomatik olarak buluta yedekliyor ve toplu temizleme işlemini size bırakıyor. Hafızanızın dolduğunu hissettiğiniz an menüdeki “yer aç” seçeneği ile yedeklenmiş olan fotoğrafları topluca silip yer açabiliyorsunuz. Aynı şekilde Windows ve Mac bilgisayarlarınızdaki fotoğraflarınızı da otomatik yedeklemeniz mümkün.

Oldukça hızlı bir upload teknolojisi kullanan sistemle, fotoğraflarınız bulutta her zaman güvende ve kaliteli bir şekilde kalıyor. Dilerseniz fotoğrafları Chromecast ile akıllı televizyon ve projeksiyon gibi büyük ekranlara da yansıtabilmeniz mümkün. Ayrıca fotoğraflarınıza çeşitli efektler verebilir ve basit düzenleme işlemlerini tüm platformlar üzerinden yapabilirsiniz.

iCloud Fotoğraflar (iCloud Photo Library)

Daha çok Apple cihazları ile entegreli bulut hizmeti sunan iCloud, Google gibi çıkardığı Fotoğraflar uygulaması ile benzer bir hizmeti sunuyor. Google gibi sunduğu herhangi bir ücretsiz sınırsız depolama hizmeti yok. Her üyeye 5GB ücretsiz depolama hakkı sunan Apple, daha fazla alan isteyen kullanıcılarına ise ücretli üst paketler sunuyor.

Oldukça akıllı bir depolama seçeneğine sahip olan iCloud, cihazınızın hafızası dolduğu zaman otomatik olarak devreye giriyor ve fotoğrafları cihazınızdan temizliyor. Google Fotoğraflar’da olduğu gibi her yükleme işleminin ardından telefonda yer açmak için ekstra efor sarf etmek istemiyorsanız, iCloud Fotoğraflar sizin için daha iyi bir alternatif olacaktır.

Google’dan farklı olarak Apple, fotoğraflar için MacOS cihazlara native bir uygulama daha sunuyor. Üstün fotoğraf düzenleme seçeneklerine de sahip olan bu uygulamanın dışında Google‘da olduğu gibi fotoğraflarainternet tarayıcısı üzerinden ulaşmak da mümkün. Fotoğrafları Apple TV ile büyük ekranlara da yansıtabilirsiniz.

Ontrava olarak 3 dakikalık haber kuralımız olduğundan diğer uygulamalara bu içeriğimizde yer veremiyoruz ama inanıyoruz ki bu iki uygulama depolama ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak. Ek olarak Turkcell’in çıkardığı Lifebox uygulamasıyla bu örnekler kadar gelişmiş olmasa da operatör kullanıcılarına internet paketinden yemeden yedekleme hizmeti sunduğunu da belirtelim.

Hangisini kullanacağınızın tercihini ise size bırakıyoruz.

— Ontrava (@ontravacom) 

Kaynak: Ontrava.com